Co zamiast kostki brukowej?

Wykończenie posesji wokół domu czy biura często wiąże się z wyborem odpowiedniej, trwałej nawierzchni, po której będzie można poruszać się zarówno pieszo, jak i rowerem czy samochodem. Aranżacja przestrzeni wokół budynku to nie lada wyzwanie, a wybór nawierzchni może okazać się w całym przedsięwzięciu kluczowy, ponieważ to właśnie nawierzchnia sprawia, że całe otoczenie wygląda spójnie i estetycznie.

Bezapelacyjnie, najbardziej popularną i modną nawierzchnią jest kostka brukowa, stosowana zarówno na przydomowych posesjach, jak i na terenach przemysłowych. Jest niezwykle trwała i najczęściej raz ułożona, służy nam przez wiele kolejnych lat, a przy tym nie generuje żadnych problemów w utrzymaniu jej w dobrym stanie. W ostatnich latach wybór kostki brukowej zdecydowanie się powiększył i obecnie mamy do wyboru kostkę o różnych rozmiarach, kolorach a nawet rodzajach powierzchni. Możemy wybierać spośród kostek gładkich, strukturalnych, płukanych, śrutowanych czy postarzanych.

Co jeśli jednak chcemy zdecydować się na inny rodzaj nawierzchni? Co położyć zamiast kostki brukowej?

Alternatywą dla tradycyjnej kostki brukowej mogą okazać się nowoczesne, wielkoformatowe płyty tarasowe/chodnikowe, które łączą w sobie tradycyjny wygląd bruku z nowoczesną formą i niebanalną estetyką. Płyty tarasowe mogą zostać wykorzystane do wielu, różnych aranżacji – nie tylko tych na taras, ale także wokół domu czy nawet na miejskim deptaku. Mnogość form i rodzajów płyt tarasowych daje właściwie nieograniczone pole manewru dla architektów i projektantów. Wśród płyt wyróżniamy takie rodzaje jak: gładkie, strukturalne, drewnopodobne, betonowe czy nawet porcelanowe. To, jaki rodzaj płyt wybierzemy zależy w dużej mierze od ich przeznaczenia. Na przydomowe tarasy świetnie sprawdzają się płyty tarasowe o wyglądzie drewna, które łączą w sobie nowoczesny wygląd z dużą wytrzymałością, a także subtelne płyty porcelanowe, które z racji swojego delikatnego wyglądu i błyszczącej powierzchni mogą zachwycić niejednego gościa. Jeżeli jednak decydujemy się na wybór płyt chodnikowych z przeznaczeniem na miejski deptak czy bulwary, to najlepiej jest wybierać wśród płyt gładkich, ponieważ sprawiają one, że całe otoczenie wygląda nowocześnie i estetycznie, a także pasują do niemalże każdej aranżacji.

Popularnym zamiennikiem tradycyjnej kostki brukowej okazała się być także kostka brukowa ekologiczna, która za sprawą wycięć lub wypustków umożliwia swobodny odpływ wody do gruntu, a także wyrastanie trawy, bez konieczności jej wyrywania. Taka kostka świetnie sprawdza się na wszelkich parkingach i podjazdach. Z pewnością wygląda nowocześnie i niebanalnie, a oprócz tego jest eko.

Jeżeli znudziła was tradycyjna kostka brukowa i szukacie dla niej jakiegoś nowoczesnego zamiennika to ekologiczna kostka lub płyty tarasowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ich dostępność jest obecnie bardzo duża i niemalże każdy producent ma takie pozycje w swoim asortymencie.