Impregnacja kostki brukowej

Według obowiązujących norm, kostki brukowe produkowane przez polskich producentów powinny charakteryzować się nasiąkliwością na poziomie nie wyższym niż 6% - taka informacja znajduje się na opakowaniu (palecie). Parametry techniczne kostki zostały określone w taki sposób, by kostka brukowa charakteryzowała się trwałością i wytrzymałością przez wiele lat.Dlaczego warto impregnować kostkę brukową?

Mimo, że kostka brukowa z założenia jest produktem, który ma charakteryzować się trwałością przez naprawdę długi czas, istnieją przypadki, w których dodatkowa impregnacja nawierzchni pozytywnie wpłynie na jej właściwości. Zalety impregnacji kostki brukowej można dostrzec w miejscach szczególnie często użytkowanych oraz takich, w których nawierzchnia jest narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia.
Z uwagi na to, że czyszczenie i impregnacja kostki brukowej ma za zadanie w jeszcze większym stopniu ograniczyć chłonność nawierzchni, stosowana jest w przypadku okolic warsztatów samochodowych. Impregnacja skutecznie ochrania nawierzchnię przed wsiąkaniem oleju, a to pozwala bardzo szybko go usunąć. Podobnie jest w przypadku innych substancji, takich jak alkohol, tłuszcz czy ketchup – z odpowiednio zaimpregnowanej kostki brukowej usunięcie tego typu zabrudzeń będzie niezwykle łatwe. Właściwości zaimpregnowanej kostki brukowej sprawiają, że jest to idealna nawierzchnia na taras, ścieżki ogrodowe, okolice domu oraz podjazd.
Na wygląd kostki brukowej może też wpłynąć przyroda. Na mokrej betonowej powierzchni bardzo łatwo może rozwijać się flora bakteryjna, grzyby, mchy i glony. Co więcej, w rozsadzonych przez wodę szczelinach mogą kiełkować rośliny, które w jeszcze większym stopniu uszkodzą strukturę betonu. Oczywiście impregnacja kostki brukowej chroni nawierzchnię przed tymi zagrożeniami.


Kiedy impregnować kostkę brukową?

Przed wykonaniem zadania jakim jest impregnacja kostki brukowej należy wiedzieć, że beton potrzebuje przynajmniej miesiąca od daty produkcji (która znajduje się na opakowaniu) na uzyskanie maksymalnej wytrzymałości. W tym okresie na powierzchni betonu mogą pojawić się wykwity, które są efektem procesu dojrzewania betonu. Jeśli na nowej kostce zobaczymy wykwity, to znak, że nie można jej jeszcze impregnować. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producenci kostek brukowych zalecają pierwszą impregnację dopiero dwa lata po jej wyprodukowaniu, ponieważ jest to czas potrzebny na całkowite ustanie pojawiania się wykwitów.
Kolejnym warunkiem podczas, który musi być spełniony, by prawidłowo wykonać impregnację kostki, jest odpowiednia pogoda. Najlepiej gdy temperatura oscyluje w granicach 20-23 stopnie. W temperaturze powyżej 30 stopni impregnacja kostki nie może być wykonywana. Kostka brukowa nie powinna być poddana silnemu nasłonecznieniu oraz opadom na około 5 godzin przed impregnacją.Jaki impregnat do kostki brukowej?

Firmy produkujące preparaty do ochrony oraz zabezpieczania kostki brukowej oferują środki o zróżnicowanym działaniu.

Najczęściej proponowanymi zabezpieczeniami są:

  • hydrofobizacja nawierzchni
  • antypoślizgowość
  • ochrona przed solą
  • ochrona przed porostem biologicznym
  • efekt mokrej kostki
  • odświeżenie i wzmocnienie koloru kostki
  • usuwanie wykwitów solnych
Każdy impregnat do kostki brukowej nadaje kostce delikatny filtr, który zapobiega wchłanianiu zabrudzeń oraz osiadaniu pyłu i kurzu. Niektóre środki zawierają substancje biobójcze, których zadaniem jest ograniczanie porastania kostki mchem i innymi roślinami. Na rynku dostępne są preparaty, które zmieniają kolor kostki, sprawiając, że ten staje się bardziej intensywny. Impregnacja kostki brukowej może też zmieniać wygląd wierzchniej warstwy – może dać efekt matowy lub połyskliwy. Popularnym produktem jest też impregnat dający efekt mokrej kostki.


Jak impregnować kostkę?

Kiedy warunki pogodowe pozwalają na impregnację kostki brukowej, powierzchnię należy odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności kostka brukowa powinna być dokładnie umyta. Można się posłużyć wężem ogrodowym lub myjką ciśnieniową (ciśnienie wody nie może być zbyt duże, by nie uszkodzić struktury kostki). Po całkowitym wyschnięciu nawierzchni należy usunąć z niej kurz i pył, gdyż te zabrudzenia podczas impregnacji mogą na stale połączyć się z kostką. Do nałożenia impregnatu na kostkę wykorzystuje się wałek z długim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy (w tym przypadku należy dokładnie zabezpieczyć teren niepodlegający impregnacji).


Impregnacja kostki brukowej - jaki preparat wybrać?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, na rynku dostępne są różne rodzaje impregnatów, które dają nie tylko rozmaite efekty, ale też gwarantują inną trwałość. Impregnaty na bazie wody dają najmniejszą ochronę, która trwa około 12 miesięcy. Drugą grupą impregnatów są te na bazie silikonów oraz butanolu. Te preparaty dają efekt mokrej kostki, jednak ustępuje on po wyparowaniu rozpuszczalnika (nie wpływa to na trwałość nawierzchni). Najlepiej oceniane są impregnaty polimerowe, które charakteryzują się najdłuższym działaniem.


Kostka brukowa impregnowana fabrycznie

Większość producentów oferuje kostki brukowe impregnowane już na etapie produkcji. Podstawowe zabezpieczenie takiej kostki polega na dodaniu do betonowej masy produktów hydrofobizujących, czyli takich, które ograniczają wchłanialność wody.
Innym sposobem na zabezpieczenie czy też ochronę kostki brukowej przed czynnikami zewnętrznymi jest pokrycie jej powierzchni preparatem ochronnym na bazie polimerów, który tworzy rodzaj warstwy podobnej do lakieru. W zależności od kombinacji składników tego typu produktów, mogą się one między sobą różnić czasem działania i trwałości. Stopień zabezpieczenia kostki przekłada się na moment, w którym konieczna będzie impregnacja – im wyższy, tym później należy podjąć się impregnacji betonu (producenci zazwyczaj umieszczają taką informację na opakowaniu).


Podsumowanie

Impregnacja kostki brukowej pozwala nie tylko podnieść walory estetyczne nawierzchni, wzmocnić kolor kostki (a nazwet w niektórych przypadkach uzyskać efekt mokrej kostki brukowej) i pozbyć się wykwitów. Odpowiednie zabezpieczenie nawierzchni wokół domu daje możliwość szybkiego usunięcia każdej plamy, przez co kostka brukowa przez naprawdę długi czas może się prezentować jak w dniu jej ułożenia.