Dlaczego kostka brukowa się rusza lub zapada?

Kostka brukowa to dzisiaj jeden z najczęściej wybieranych materiałów na nawierzchnię chodników, alejek spacerowych, ścieżek rowerowych, podjazdów, dróg czy tarasów. Aby jej użytkowanie było w pełni komfortowe, a sama kostka brukowa mogła służyć przez wiele lat, konieczne jest jej odpowiednie ułożenie. Błędy popełniane na poszczególnych etapach jej układania mogą spowodować konieczność jej wymiany. Do najczęściej występujących zalicza się ruszanie kostki brukowej oraz jej zapadanie w czasie eksploatacji. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Dlaczego kostka brukowa się rusza?

Ważne są poszczególne etapy układania kostki brukowej, które nie tylko należy zachować we właściwej kolejności, ale również wykonać w sposób odpowiedni. Ruszanie się kostki brukowej wynika najczęściej nie ze złej jakości samego materiału. To przeważnie efekt błędów popełnianych już na etapie wykonywania podbudowy pod kostkę brukową.

Ruszanie się kostki brukowej następuje, jeśli podbudowa jest zbyt cienka, została wykonana ze źle dobranych surowców lub brakuje jej ostatniej warstwy, czyli najczęściej piasku z cementem. Sama podbudowa powinna być wykonana z tłucznia drogowego. Ruszanie się kostek może być spowodowane nierównościami podbudowy albo jej niestabilnością.

Kolejny defekt, który wywoła poruszanie się kostki brukowej to zachowanie zbyt dużych odstępów w procesie jej układania. Zaleca się zachowanie około 3 milimetrowych odstępów. Co więcej, szczeliny należy dokładnie wypełnić piaskiem bądź grysem już w końcowej fazie układania całej nawierzchni. Ruszanie się kostek może następować wtedy, jeśli luki nie zostaną wypełnione albo uzupełnione - takie prace warto wykonywać cyklicznie, już w trakcie eksploatacji nawierzchni z kostki brukowej.

Dlaczego kostka brukowa się zapada?

Problem równie często spotykany to zapadanie się kostki brukowej. Ten defekt jest następstwem złej podbudowy. Okazuje się, że nieprawidłowo wykonana podbudowa jest odpowiedzialna za nawet 70% wad nawierzchni z kostki brukowej już w trakcie jej eksploatacji. Zapadanie się jej fragmentów spowodowane może być nierówną podbudową bądź jej złym zagęszczeniem czy wyprofilowaniem. Taka wada może powstawać również w wyniku dobrania niewłaściwych materiałów do podbudowy, uwzględniając rodzaj gruntu macierzystego. To dlatego tak istotne jest dokładnie zaplanowanie całej inwestycji wraz z analizą typu terenu.

Następnym problemem, który może wywoływać zapadanie się kostki, jest wypłukiwanie się kruszywa spoinowego. Szczeliny pomiędzy kostkami należy regularnie uzupełniać, ponieważ przez powstające w nich luki z łatwością dostaje się woda. Ta z kolei przedostaje się pod kostkę i przyczynia się do destrukcji podbudowy.