Ubijarka, inaczej zwana zagęszczarką, to niezbędny sprzęt na każdym placu budowy. Jak sama nazwa wskazuje, służy do ubijania podłoża, czyli jego zagęszczenia. Wykorzystywana jest najczęściej w celu stabilizacji nawierzchni z kostki brukowej. Okazuje się jednak, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tego typu urządzeń. Jak więc wybrać konkretną ubijarkę? Pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka istotnych czynników. 

Ubijarki – najpopularniejsze modele 

Wybierając dobrą ubijarkę, inwestor nie powinien patrzeć jedynie na cenę takiego sprzętu – te najtańsze kosztują około 1 000 złotych, za najdroższe trzeba zapłacić co najmniej kilka tysięcy złotych. O wiele bardziej istotne są parametry techniczne maszyn. Liczy się waga, wydajność ubijania, moc silnika, głębokość ubijania, częstotliwość wibracji czy kierunkowość. Uwzględnić należy również teren, na jakim ma działać ubijarka oraz budulec, który ma być ubijany. Pewne jest również, że sprzęt renomowanych firm wykazuje najwyższą jakość. 

Wśród tych, które cieszą się największym zainteresowaniem, wyróżnia się:

Ubijarki ręczne

Są lekkie, najmniej wydajne, ale za to świetnie sprawdzają się w pracach przydomowych. Nadają się do ubijania nie tylko kostki brukowej, ale też ubijania sypkiego podłoża i niektórych prac ogrodowych. 

Ubijarki samoprzesuwne

Działają dokładnie tak samo, jak ubijarki ręczne, natomiast są zautomatyzowane. Sprawdzają się na trudniejszym, też nierównym terenie, ponieważ są znacznie cięższe od zagęszczarek ręcznych. 

Ubijarki podczepiane

Wykorzystywane są na dużych powierzchniach, poprzez podczepienie do koparki czy ciągnika.  

Ubijarki kroczące

Stosowane profesjonalnie na wymagającym terenie. Ten rodzaj ubijarki nadal wykorzystywany jest stosunkowo rzadko, chociażby ze względu na wysoką cenę. 

Dlaczego waga ubijarki ma znaczenie?

Ubijarki o większej wadze lepiej ubijają podłoże, jednak nie zawsze wiąże się to z korzystnym efektem. Najlżejsze ubijarki ważą około 20 kg (tzw. skoczki ręczne), zaś te najcięższe nawet ponad tonę. Im cięższa jest ubijarka, tym trudniej jest nią manewrować, dlatego te lżejsze zaleca się na małych, przydomowych terenach, cięższe sprawdzą się lepiej na rozległych pracach budowy. 

Nie bez znaczenia jest też rodzaj podłoża oraz materiału, jaki ma być zagęszczany. Budulec stosunkowo kruchy, jak kostka brukowa powinien być ubijany ubijarką lekką ze względu na ryzyko ich pękania. Zbyt ciężkie ubijarki mogą przyczynić się też do zapadania terenu. 

Ubijarka do kostki brukowej 

Ubijarka do kostki brukowej powinna ważyć 50-120 kg, zaś cięższa może zniszczyć kostkę. Jeśli tego rodzaju sprzęt ma być wykorzystany prywatnie, na przykład w celu ułożenia przydomowego tarasu czy podjazdu, świetnie sprawdzi się ubijarka lekka, tzw. skoczek oraz ubijarka elektryczna. Na dużych placach budowy oraz w firmach, które zajmują się profesjonalnym układaniem kostki brukowej, zauważyć można profesjonalne ubijarki samoprzesuwne. Należy przy tym pamiętać, by wybierane ubijarki do kostki brukowej były jednokierunkowe. Dzięki nim udaje się z powodzeniem nie tylko przygotować podłoże, ale też ubić ułożoną już kostkę.