Ile kosztuje kostka brukowa i jej ułożenie – Cennik 2023

Kostka brukowa jest materiałem najczęściej wybieranym do wykańczania dróg, placów, ogrodów czy tarasów. Dzięki temu, że istnieje wiele rodzajów wykończenia, kolorów, a nawet kształtów to pole manewru przy układaniu kostki brukowej jest właściwie nieograniczone. Możemy wybierać spośród kostek gładkich, płukanych, strukturalnych, śrutowanych czy nawet postarzanych. Producenci wyrobów betonowych z roku na rok zaskakują nas coraz bardziej nowoczesnymi formami i wykończeniami, dlatego też stworzenie niepowtarzalnej, wyjątkowej aranżacji przy użyciu bruku jest obecnie bezproblemowe.

O czym warto jednak pamiętać?

Zarówno zakup kostki brukowej jak i jej fachowe ułożenie to spory wydatek, więc warto wcześniej zorientować się ile może nas wynieść cała inwestycja.

Cena kostki brukowej (aktualizacja: 09.01.2023) waha się w granicach od 40 zł/m2 do nawet 100 zł/m2

Na cenę materiału ma wpływ zarówno jego grubość, wymiar, rodzaj wykończenia, a nawet kolor. Zwyczajna, szara kostka brukowa, o prostokątnym kształcie, nazywana również kostką przemysłową może kosztować 20 – 35 zł/m2. Taki rodzaj bruku układany jest zazwyczaj na dużych powierzchniach – parkingach, placach czy chodnikach. Uniwersalna kostka przemysłowa jest także często wybierana jako ekonomiczny zamiennik kostki dekoracyjnej. Jeżeli jednak planujemy ułożyć kostkę w swoim ogrodzie i chcemy, aby podjazd zachwycał swoim wyglądem lub aby ścieżka robiła duże wrażenie i pasowała do otoczenia to zapłacimy za nią dużo więcej. Im bardziej wymyślna jest kostka, tym jej cena jest wyższa. Za kostkę o falowanych brzegach i nietypowej kolorystyce zapłacimy nawet 50 – 100 zł/m2.

Ceny układania kostki brukowej (aktualizacja: 09.01.2023) przedstawiają się następująco:

Sama kostka brukowa jednak nie wystarczy, aby stworzyć perfekcyjną nawierzchnię. Oprócz kostki brukowej, musimy zaopatrzyć się także we wszelkie elementy wykończeniowe – obrzeża, krawężniki, palisady czy oporniki, co dodatkowo zwiększa koszt inwestycji.

Układanie kostki brukowej to praca, którą można wykonać zarówno samodzielnie, posiłkując się poradnikami dostępnymi w internecie, jak i powierzyć fachowcom.

Koszt ułożenia kostki brukowej przez profesjonalną firmę brukarską waha się w granicach 40-100 zł/m2.

Należy liczyć się z tym, że im bardziej wymyślne wzory wymyślimy, tym więcej zapłacimy za ułożenie bruku. Warto także wspomnieć, że koszt kostki brukowej, a także jej ułożenia może być odmienny dla każdego województwa. Ceny mogą się od siebie różnić nawet o 20-25%.

Ile kosztuje kostka brukowa i jej ułożenie w województwie śląskim?

  • Kostka brukowa w województwie śląskim może kosztować 20 – 90 zł/m2, w zależności od jej rodzaju i grubości
  • Układanie prostej kostki brukowej wraz z przygotowaniem podłoża i jej wykończeniem (zagęszczeniem) kształtuje się w granicach 50 – 55 zł/m2.
  • Za układanie rozmaitych wzorów fachowiec może wziąć nawet 80 – 90 zł/m2.

Zanim zlecimy ułożenie kostki brukowej dobrze jest się zapoznać z ofertami różnych firm brukarskich. Często bywa tak, że dużo przepłacamy biorąc pierwszą, lepszą firmę z brzegu. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady u dystrybutora kostki brukowej, który zawsze posiada w zanadrzu sprawdzone firmy brukarskie.