Czy wiesz, że jeszcze do lat 50. XX wieku większość nawierzchni chodników i spacerowych alejek wykładano kamieniem polnym? Tzw. kocie łby odeszły już do lamusa, można je zobaczyć jeszcze przy obiektach zabytkowych. Fakt, że nadawały one wyjątkowy klimat miejsc, natomiast trzeba przyznać, że były niezwykle niekomfortowe w użytkowaniu.


Dzisiaj o "kocich łbach" nikt już nie pamięta, bo na ulicach i prywatnych posesjach króluje kostka brukowa. Równa, idealnie płaska, wielokolorowa, o różnej formie zdobi chodniki, spacerowe alejki i skwery. To niewątpliwy symbol bogaczy z początku lat 90. XX wieku.

Kto wynalazł kostkę brukową? Komu zawdzięczamy schludne, estetyczne i wygodne nawierzchnie z betonu w nietuzinkowej formie? Okazuje się, że "kostka brukowa" w postacji kawałka kamienia po raz pierwszy została użyta przez profesora Edward'a J. de Smedt'a, który uczynił to w roku 1870 na Uniwersytecie Kolumbia po swojej imigracji z Blegii.


Kostka brukowa kiedyś i dziś


Trzeba przyznać, że pierwsze serie produkcyjne kostki brukowej nie wykazywały doskonałej jakości. Chociaż oczywiście popyt na tego rodzaju betonowy materiał był ogromny, to tak naprawdę na początku lat 90. sam pomysł na produkcję kostki nie był idealnie dopracowany. Chodniki były nietrwałe, kolor szybko się wybarwiał, na rynku nie było też specjalistów, którzy z pełną fachowością podejmowali się prac tworzenia tego rodzaju nawierzchni. I chociaż od początku kostka brukowa dostępna była w różnych kolorach, a niektórzy podejmowali się nawet tworzenia z niej okazałych wzorów, to efekt nie zawsze był zadowalający.


Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a kostka brukowa stała się najpopularniejszym typem nawierzchni ulic, chodników, podjazdów, tarasów i wszelkich przestrzeni użytku publicznego oraz prywatnego na zewnątrz. Kostka brukowa wykazuje najlepszą jakość, jest odporna na ciężar, długotrwałą eksploatację, wszelkie warunki atmosferyczne. Z powodzeniem można ją konserwować czy prowadzić prace renowacyjne. Na rynku bez problemu znaleźć też można dystrybutorów kostki brukowej oraz firmy brukarskie, które zajmują się jej profesjonalnym układaniem. Aleje z kostki brukowej dają dzisiaj nie tylko pełen komfort użytkowania, ale pozwalają również osiągnąć zamierzony efekt wizualny. Nie ma wątpliwości, że dobrze dobrana kostka, a nawet ułożona z tego materiału mozaika stanowi doskonałą dekorację terenu.