.

Bruk-Bet - Jak i z czego wykonać schody na taras?

Bruk-Bet - Jak i z czego wykonać schody na taras?

Taras to doskonałe miejsce na relaks, wspólne posiłki, a także na spotkania towarzyskie. Warto zadbać nie tylko o to, żeby taka przestrzeń była funkcjonalna i łatwo dostępna. Dlatego tak potrzebne są solidne schody na taras. Podpowiadamy, jak i z czego je wykonać.
 
Widok tarasu przy domu jest w Polsce powszechny. Wiele z nich znajduje się również w ogrodach. Trend budowania tarasów jest coraz silniejszy - taka przestrzeń ma bowiem wiele zalet. Własny taras sprawdzi się wspaniale zarówno w upalne, jak i w deszczowe dni. Na te ostatnie przyda się oczywiście taras zadaszony.
 
Tarasy budowane są z różnych materiałów. Często jest to na przykład kostka brukowa, płyty tarasowe, a rzadziej - drewno. Bywają tarasy małe i duże, urządzone ascetycznie, minimalistycznie, ale także tarasy kipiące przepychem. W większości przypadków łączy je jedno: obecność schodów tarasowych. Nie wszystkie bowiem tarasy są tak nisko usytuowane, by można było wejść na ich teren łatwo i wygodnie z poziomu chodnika czy trawy. Schody na taras to nie mniejsze wyzwanie niż sam taras. Trzeba zadbać, żeby były funkcjonalne, solidne, trwałe, ale i estetyczne.


Jak wymierzyć schody?


Schody na taras muszą być wygodne, ale należy zadbać również o to, żeby były bezpieczne. Za ich pomocą będziemy wchodzić na taras, ale mogą one również stanowić przejście z tarasu do ogrodu.  W ten sposób można połączyć dom i ogród, wykorzystując w ciągu komunikacyjnym taras.
 
Taras wymaga często wykonania schodów. Zanim skoncentrujemy się na materiale, jaki warto do tego wykorzystać, należy kilka słów poświęcić kwestii projektowania schodów. Nieco inaczej trzeba podejść do sytuacji, gdy przyjdzie wykonać schody z wysokiego tarasu, a inaczej - z niskiego. Przed rozpoczęciem prac należy określić, ile stopni będą miały nasze schody, a także jaka będzie wysokość i szerokość każdego stopnia.  Przyjmuje się, że wysokość pojedynczego schodka powinna wynosić około 10 cm, ale jeśli to taras ze schodami wysokimi, stopień schodów powinien mieć 15 cm wysokości. Istotna jest również głębokość każdego ze schodów. Musi być na tyle duża, żeby bez problemu zmieściła się tam stopa dorosłego człowieka. Najczęściej przyjmuje się, że głębokość powinna mieć od 30 do 50 cm - według specjalistów jest to optymalny sposób wykonania schodów. Głębokość schodka może również wymagać dopasowania do używanego materiału, do czego jeszcze wrócimy przy omawianiu schodów zewnętrznych z kostki brukowej. Trzeba oczywiście pamiętać, żeby każdy stopień miał te same wymiary, wtedy będą nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.
 
Nie można zapomnieć także o spadku schodów. Nie może być on zbyt duży, żeby nie burzyć estetyki całej konstrukcji, nie powinien być więc większy niż 1%. Do tego trzeba pamiętać, że wysokie schody będą potrzebowały odpowiedniego przygotowania podłoża i fundamentu, żeby nie osiadały.  
 


Schody drewniane na taras


Jeśli taras wykonany został z drewna, warto wziąć pod uwagę również opcję, jaką są schody tarasowe drewniane. Nie będzie to jednak tak trwałe rozwiązanie, jak w przypadku innych materiałów. Należy jednak pamiętać, że schody nie powinny mieć gładkiej powierzchni, ponieważ może to grozić poślizgnięciem się. Z tego właśnie powodu schodki drewniane na taras nie powinny być wykonywane z gładko ociosanego drewna. Szczególnie niebezpieczne są deski mokre, po deszczu lub skropione poranną rosą. Aby uniknąć ryzyka, stopnie wykonywane są z elementów ryflowych.
 


Schody drewniane a betonowa alternatywa


Bloki betonowe imitujące naturalne piękno surowego drewna to wyjątkowa propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygląd drewna. Bloki schodowe Belka Ogrodowa będą się pięknie prezentowały jako elementy łączące różne poziomy w ogrodzie w bliskim sąsiedztwie trawnika, harmonizując z jego soczystą zielenią. Sprawna zabudowa oraz wyjątkowa trwałość materiału sprawią, że szybko staniemy się właścicielami pięknych i wytrzymałych schodów w porównaniu z rzeczywistymi drewnianymi deskami.

belka ogrodowa brukbetStopnie okładzinowe – zastosowanie


Często pojawiające się uszkodzenia ceramicznych płytek schodowych są powodem, dla którego przeprowadza się remont i wymianę okładzin schodowych. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zastosowanie stopni okładzinowych. Betonowe elementy schodowe o grubości 4 cm tworzą trwałe i eleganckie wykończenie strefy wejściowej domu lub tarasu. Oddzielne elementy (stopnica i podstopnica) pozwalają na uzyskanie charakterystycznego wypustu, dzięki możliwości przesunięcia płyty górnej stopnicy względem podstopnicy. Umożliwia to wykonanie większych i wygodnych stopni schodowych na tej samej powierzchni. Kolorystyka stopnic i podstopnic systemu okładzinowego pozwala na uzyskanie ciekawych kompozycji wizualnych. Można zestawiać je ze sobą w kontraście lub dopasowywać współgrającymi odcieniami. Schody te równie dobrze wyglądają wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków - swoje zastosowanie znajdują przy dojściach do drzwi wejściowych oraz w zabudowie ogrodowo-tarasowej. Bez względu na to, gdzie się znajdują, emanują szlachetnością połączoną z wyjątkową solidnością wykonania.

brukbet stopnie okładzinoweStopnie blokowe – solidnie i szybko


Innym praktycznym rozwiązaniem przy budowie schodów tarasowych są stopnie schodowe. To gotowe elementy, które pozwalają wykonać trwałe i do tego bardzo estetyczne schody. Dużą zaletą stopni blokowych jest także to, że z takich elementów schody buduje się bardzo szybko i są one niezwykle solidne. Stopnie blokowe zabudowuje się bezpośrednio na podłożu gruntowym, bez konieczności wykonywania konstrukcji żelbetowej schodów. Można wykorzystać do ich budowy jednolite stopnie blokowe kątowe lub łukowe, które dostępne są w naszej ofercie. Ciekawym rozwiązaniem lub połączeniem będą także płyty podestowe, które pozwalają wybudować schody oryginalne, nietuzinkowe i o ciekawych kształtach. Takie schody staną się prawdziwą ozdobą nie tylko tarasu, ale i całego otoczenia domu.

stopnie blokowe bruk-bet
 


Jak zrobić schody z kostki czy płyt tarasowych?


Często można natrafić na taras z kostki brukowej czy płyt tarasowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby również wykonać schody z kostki brukowej. To materiał, który dobrze sprawdzi się nie tylko do układania podjazdów czy ścieżek, ale i jako kostka na taras, ponieważ jest trwała, odporna na zabrudzenia, a do tego pozwala na eleganckie, estetyczne wykończenie. Szczególnie dobrze swoją funkcję wypełni na stromym i pochyłym terenie.
 
Jak wykonać schody tarasowe z kostki? Należy rozpocząć od przygotowania gruntu i wykonania podbudowy pod schody. W tym celu trzeba wybrać warstwę wierzchnią ziemi (humus). Schody można układać dopiero na twardym, gliniastym gruncie. Najpierw układamy geosiatkę komórkową, która zabezpieczy ziemię przed osuwaniem się. Na geosiatce umieszcza się pierwszą warstwę podbudowy o grubości około 15 cm. Może to być mieszanka piaskowo-cementowa. Tę warstwę należy zagęścić.
 W kolejnym etapie usypuje się podbudowę pod schody. Warstwę tworzy się z pospółki, którą należy zagęścić w taki sposób, żeby uzyskać odpowiedni spad pod schody. Konieczne jest wykonanie jeszcze jednej warstwy podbudowy - to znowu zasypka piaskowo-cementowa. Ją również należy ją zagęścić.
 
Zanim zaczniemy układać kostkę brukową, trzeba osadzić w ziemi obrzeża czy palisady aby konstrukcja zyskała większą stabilność. Elementy te umieszcza się w podbudowie z półsuchego betonu. Potem rozpoczynamy układanie kostki brukowej. Poszczególne elementy wyrównuje się za pomocą gumowego młotka. Na koniec wystarczy wypełnić spoiny pomiędzy kostkami. Najczęściej używa się do tego piasku, a ostatnio coraz popularniejsza jest fuga żywiczna lub Granofuga.
W ten sposób otrzymamy schody na taras trwałe, estetyczne, które posłużą wiele lat i staną się także ozdobą naszej działki.
 
Duża różnorodność dostępnych materiałów sprawia, że dziś schody na taras można wykonywać w różnym stylu. Warto jednak stawiać przede wszystkim na materiały trwałe, które sprawią, że ze schodów będziemy mogli korzystać bezpiecznie przez wiele lat, a poziom ich estetyki nie ulegnie znacznemu obniżeniu.