.

Kostbet Zasady montażu płyt tarasowych

Kostbet Zasady montażu płyt tarasowych

Zasady montażu płyt tarasowych


Nowością na rynku brukarskim są od niedawna betonowe płyty tarasowe. Jest to alternatywa nie tylko dla kostki brukowej ale również dla płytek ceramicznych lub naturalnych płyt granitowych, marmurowych, kamiennych itp. Zastosowanie znajdują nie tylko do budowy tarasów ale także z powodzeniem są wykorzystywane do budowy alejek ogrodowych, wypełnienia altan i otoczenia oczek wodnych, basenów jak również do wyłożenia schodów zewnętrznych.



Zastosowanie - do najważniejszych zalet płyt tarasowych należy zaliczyć przede wszystkim oszczędności czasowe a tym samym finansowe podczas realizacji inwestycji. Należy również dodać nowoczesną stylistykę oraz trwałość ale cechą zdecydowanie wyróżniającą jest doskonała imitacja natury ( granit, marmur, kamień). Należy tutaj pamiętać o możliwości wyboru płyt tarasowych o powierzchni glazurowanej bądź szlifowanej, impregnowanej co poprawi warunki hydroizolacji. Różnorodność kształtów i faktury oraz kolorystyki betonowych płyt tarasowych stwarza nam również wiele możliwości aranżacyjnych. Pamiętając o łączeniu tarasu na piętrze z pomieszczeniem wewnętrznym możemy stworzyć spójną nawierzchnię dla obu przestrzeni. Począwszy od nawierzchni rustykalnych, drewnianych przez kamienne po nowoczesne rozwiązania z płyt szlifowanych czy płomieniowanych. Doskonałe imitacje naturalnego kamienia czy drewna lub marmuru czy granitu pozwala na dobór tańszych i równie efektownych betonowych płyt tarasowych spełniających wymaganie naszych gustów i oczekiwań. Zastosowanie odpowiednich materiałów jak i technologii daje nam gwarancję odporności na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych całej konstrukcji. Dlatego nie wahajmy się zasięgać opinii specjalistów doświadczonych w tego typu budowlach, byśmy mogli cieszyć się długo z posiadania pięknego, trwałego i bezpiecznego tarasu na piętrze.



Na podłożu gruntowym - bodaj najważniejszą kwestią dotyczącą budowy tarasu na gruncie jest przygotowanie podłoża. Pamiętajmy, że błędy poczynione na tym etapie będą nieodwracalne i uniemożliwią nam pełnię zadowolenia podczas użytkowania. Zaczynamy od tzw. korytowania czyli mechanicznego usunięcia warstwy humusu i gruntu rodzimego (średnio od 20 – 40 cm). Jeżeli stwierdzimy duże zawilgocenie dna wykopu świadczyć to może o podsiąkaniu wód gruntowych, wówczas należy skorzystać z porady fachowej co do wykonania ewentualnego drenażu. W przypadku gruntów spoistych iłowych lub gliniastych należy rozłożyć geowłókninę na podsypce z czystego piasku w celu zapobieżenia przesiąkaniu nieczystości z gruntu na płyty (ważne!). Wszystko wyrównujemy warstwą piasku (ok. 10 cm), utwardzamy zagęszczarką biorąc pod uwagę zaplanowane kierunki spadków ( ok. 2%) zawsze od budynku na zewnątrz tak by umożliwić odpływ wody w stronę ogrodu. Czas na wykonanie obrzegowania tarasu celem zapewnienia jego stabilności i określenia granic. Do tego etapu budowy najlepiej zastosować takie elementy, jak; palisady ogrodowe,obrzeża palisadowe, krawężniki dekoracyjne, bloczki łupane czy bloki gotowych stopni schodowych. Wszystkie te elementy osadzamy na warstwie półsuchego betonu, obsypując nim również boki i ubijając. Następny etap to wykonanie podbudowy nośnej naszego tarasu. Zaczynamy od ułożenia warstwy z kruszywa łamanego o frakcji 0-63 mm i grubości nie mniejszej niż 20 cm. Bardzo ważnym warunkiem na tym etapie jest dokładność zagęszczenia tej warstwy. Pamiętamy dalej o zachowaniu odpowiednich spadków. Pamiętajmy o konieczności konsultacji z architektem lub projektantem celem doboru najkorzystniejszego w danym przypadku wariantu. Również wybór doświadczonego wykonawcy będzie odgrywał kluczowe znaczenie dla finalnego efektu i naszej satysfakcji z poniesionej inwestycji.



Po pierwsze projekt - przed przystąpieniem do realizacji naszych planów dotyczących budowy tarasu należy przede wszystkim określić miejsce jego usytuowania. Ważne czy taras będzie na piętrze czy na gruncie. Zaczynamy od projektu – najlepiej sporządzonego przez architekta, który zwróci nam uwagę na pewne szczegóły których sami moglibyśmy nie dostrzec. Dobór odpowiednich płyt, kolorystyki, faktury ale także rozmiarów i kształtu pozwoli nam cieszyć się z dokonanego wyboru. Istotnym jest określenie granic tarasu, typu jego obrzegowania oraz wysokości ponad teren rodzimy i związanym z tym wyliczeniem ilości stopni.



Na podłożu betonowym (np: na piętrze) - taras na piętrze stanowi nowoczesną alternatywę dla gabinetu, biura, kuchni lub sypialni, dzięki któremu tworzymy efektowny detal architektoniczny łącząc bliskość natury z nową jakością wypoczynku. Konstrukcję tarasu na piętrze najlepiej powierzyć specjaliście mając na uwadze nie tylko względy estetyczne (projekt – wizualizacja) ale przede wszystkim techniczno – konstrukcyjne oraz użytkowe. Do podstawowych wyzwań stawianych przy pracach montażowych podczas budowy tarasu na piętrze jest wykonanie właściwej izolacji. Temat szczególnie istotny w naszej strefie klimatycznej, dla której dobowe skoki temperaturowe w okresie zimy (przejście od ( – ) do ( + ) przez 0º C i odwrotnie) oraz opady atmosferyczne i różnice temperatur dobowych w okresie letnim stanowią nie lada problem i wyzwanie zarówno dla projektanta jak również wykonawcy. Już na etapie budowy głównej płyty stropowej należy uwzględnić np. zachowanie odpowiednich spadków (ok. 2%) oraz wykonanie szczelin dylatacyjnych. Przystępując do położenia warstwy hydroizolacyjnej nie zapominajmy o cokole. Wszystkie miejsca narażone na szczególne naprężenia, np. styki ścian z podłogą, należy okleić specjalną taśmą uszczelniającą i również pokryć warstwą hydroizolacji. Przy tych pracach zwróćmy szczególną uwagę na dokładność i staranność wykonania oraz na kolejność czynności bez pomijania żadnego z etapów. Dobór odpowiednich materiałów zlećmy doświadczonemu wykonawcy pamiętając o ich zasadniczym znaczeniu dla osiągnięcia zamierzonego celu jakim jest szczelność i wytrzymałość naszego tarasu. W zależności od usytuowania naszego tarasu, nad pomieszczeniem ogrzewanym lub nieogrzewanym, zależeć będzie zastosowanie termoizolacji. Jest ona konieczna jedynie w przypadku gdy zależy nam na utrzymaniu stabilnej temperatury w pomieszczeniu znajdującym się bezpośrednio pod tarasem. Do ocieplenia stosujemy wtedy materiały termoizolacyjne całkowicie odporne na działanie wody. Również wtedy możemy skorzystać z technologii układania płyt tarasowych na nawierzchni nie związanej trwale z podłożem np. z wykorzystaniem specjalnie do tego przystosowanych podstawek.



Na podstawkach do płyt betonowych - ława betonowa musi mieć warstwę hydroizolacyjną i być odpowiednio wypoziomowana. Stawiamy na niej 4 -5 podstawki (w zależności od formatu płyty), na których kładziemy pierwszą płytę. Kolejno dokładamy podstawki i kładziemy na nich płytki. Podczas montażu możemy w każdej chwili skorygować ich położenie i wypoziomowanie dzięki regulacji podstawki.









Dodatkowe informacje i wskazówki



dotyczące układania oraz użytkowania płyt tarasowych



Kolorystyka typu mix charakteryzuje się połączeniem kilku kolorów w różnych proporcjach w ramach jednego elementu (płyty). Proporcje te nie będą jednakowe dla każdego elementu (płyty) co stanowi o unikalnym efekcie zamierzonej „przypadkowości” układu tonacji w ramach jednego koloru typu mix. W związku z powyższym poszczególne elementy (płyty) będą zawierać zróżnicowane nasycenie i procentowy udział kolorów w ramach tego samego koloru typu mix. Podczas wyboru płyty typu mix należy wziąć pod uwagę, że różne formaty płyt będą miały wpływ na różnicę tonacji kolorystycznej w ramach tego samego koloru typu mix w stosunku do wielkości płyty. Jest to uwarunkowane unikalnym procesem technologicznym zastosowanym w KOST-BET podczas mieszania barwników dla osiągnięcia niepowtarzalnych efektów kolorystycznych typu mix. Tak więc płyty o różnych formatach mogą się różnić odcieniem mimo zastosowania tego samego koloru typu mix. Dokonując wyboru kolorystyki płyt typu mix na podstawie ekspozytorów reklamowych KOST-BET należy pamiętać, że ze względów oczywistych (mała powierzchnia reklamowa) naturalną rzeczą będą różnice odcieni i tonacji