.

Bruk-BetJak oświetlić ogród? Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Bruk-BetJak oświetlić ogród? Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Dobrze zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne nadaje ogrodowi i fasadzie domu niebywałego charakteru oraz zwiększa bezpieczeństwo jego mieszkańców. Wprowadź źródło światła na ścieżkę, podjazd, schody, taras czy na elewację!

Najważniejszą zasadą jest aby oświetlenie wejścia do domu i strefy dookoła niego powinno być funkcjonalne. Lampy na podjeździe, ścieżkach i tarasie powodują że można z nich wygodnie korzystać również wieczorem i po zmroku. Oświetlenie przestrzeni przy domu pozwala też stworzyć piękny nastrój i podkreślić urodę naszej posesji. Warto przemyśleć, żeby podczas wykańczania domu i ogrodu we właściwym czasie zastosować odpowiednie lampy. Na rynku znajdziemy wiele kolekcji lamp zewnętrznych obejmujących dopasowane stylistycznie elementy o różnym przeznaczeniu, np. kinkiety, lampy stojące, wpuszczane w bruk lub murek. Dzięki różnym wariantom stylistycznym wygląd elementów oświetleniowych możemy dopasować do stylu domu i ogrodu.
 


Oświetlenie podjazdu i ścieżek w ogrodzie


Oświetlone wejście na posesję i podjazd do domu tworzą atmosferę gościnności. Przy bramie i furtce oraz wzdłuż dojścia do budynku można zainstalować lampy stojące o różnym kształcie, np. okrągłe, kwadratowe, pochylone. Mogą mieć one różną wysokość, co pozwala je dopasować do istniejącej roślinności lub małej architektury. W kolekcjach producentów znajdziemy słupki o wysokości od 105 do 30-40 cm.
Bardzo ciekawy efekt dają lampy wpuszczane w nawierzchnię. Mogą być zainstalowane zarówno w nawierzchni podjazdu, jak i ścieżek z kostki brukowej. Są wodoszczelne i odporne na obciążenia. Systematycznie ustawione wzdłuż traktu pozwolą go dekoracyjnie wyznaczyć.
 


kostka najazdowa oświetlenie


 


Oświetlenie wejścia do domu


Obok głównych drzwi niezbędne są lampy, które oświetlą strefę wejścia, żeby móc wygodnie wchodzić do domu bez względu na porę. Jeśli mamy zadaszony ganek, można tam powiesić tradycyjną lampę. Często przy drzwiach wejściowych stosuje się kinkiety. Bardzo praktyczne są personalizowane kinkiety, na których może być umieszczony numer posesji. Taki sam element może zostać zainstalowany na murku lub słupku obok furtki.


oświetlenie na murki i ogrodzenia
 


Klimatyczne oświetlenie tarasu


Kinkiety to również bardzo wygodne rozwiązanie oświetlenia tarasu. Rozmieszczone w pewnych odstępach na ścianie z nim sąsiadującej sprawią, że będzie równomiernie oświetlony. Ciekawy efekt dadzą lampy punktowo ustawione przy tarasie, na przykład na skarpie obok niego. Strefę przydomową można uatrakcyjnić, stosując świecące kule. Lampy w okrągłej szklanej oprawie mogą mieć różną średnicę, np. 30, 45, 60 i 90 cm. Można je dowolnie zestawiać ze sobą, tworząc nowe kompozycje.

 


Wygodne oświetlenie schodów


Oświetlenie schodów betonowych pozwoli bezpiecznie wejść do domu lub przejść z ogrodu na taras. Schody często tworzą rozbudowaną strukturę w przestrzeni wokół domu. Wielostopniowa kompozycja po oświetleniu będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Można poziomo podkreślić każdy stopień, instalując wzdłuż krawędzi listwy ledowe. Ciekawie wyglądają lampy wpuszczane w murek na wysokości poszczególnych stopni. Jeśli mają szerokie pole świecenia, można je wstawić co kilka schodków.


oświetlenie schodówPodświetlenie ogrodzenia


Wiele posesji ma bardzo dekoracyjne murki ogrodzeniowe, które warte są wyeksponowania. Na wysokości poszczególnych słupków lub murków można wstawić lampy stojące albo kule, światło których będzie podświetlać od dołu ogrodzenie. Innym sposobem na pokreślenie urody przęseł jest zainstalowanie lamp na słupach między nimi. Może być to kula na murowanym słupie o dużej podstawie lub kinkiet na jego ściance.

oświetlenie kule ogrodoweNaświetlacze


Piękne kompozycje ogrodowe zasługują na podkreślenie. Do tego celu służą naświetlacze, czyli lampy z ruchomą, najlepiej obrotową, głowicą, dzięki której światło można skierować w odpowiednie miejsce. Dobierając źródło światła o szerokim lub wąskim kącie świecenia można uzyskać różne efekty.
 


Energooszczędny komplet


Najlepiej jest wybierać oprawy przystosowane do zasilania żarówkami ledowymi, ponieważ zużywają one mało energii. Ważne, aby lampy były dopasowane pod względem wykończenia. Na przykład w kolekcji Bruk-Betu znajdziemy pasujące do siebie kinkiety i lampy stojące (słupki) o różnej wysokości. Do wyboru są oprawy w kolorze czarnym, stalowym, łączące biel z czernią.