Schody z kostki brukowej są nie tylko estetyczne, ale i trwałe. To dlatego właśnie takie są użytkowane, zarówno w przypadku schodów do drzwi wejściowych, jak i tych na taras ogrodowy. Okazuje się, że kostkę jako podstawowy budulec można zastosować bez większych umiejętności, a każdy inwestor bez problemu poradzi sobie z realizacją tego rodzaju prac. Przedstawiamy poszczególne etapy tworzenia schodów z kostki brukowej. 

 1. Projekt schodów z kostki brukowej i wyznaczanie terenu
  W pierwszej kolejności należy wyznaczyć teren pod schody oraz stworzyć ich projekt. Pod uwagę należy wziąć wielkość działki oraz dojścia do drzwi, do których mają prowadzić schody. Do wyznaczeniu terenu świetnie sprawdzają się paliki i sznurek – trzeba nimi oznaczyć nie tylko całą powierzchnię schodów, ale też uwzględnić najniższy oraz najwyższy stopień. 

  Ważna jest też sama liczba stopni, ich szerokość oraz wysokość. Eksperci potwierdzają, że idealne, najbardziej komfortowe w użytkowaniu stopnie mają około 10 cm wysokości,  ich optymalna głębokość to minimum 30 cm, a szerokość to przynajmniej 60 cm. Warto, by liczba stopni była nieparzysta, zaleca się minimum trzy i maksimum pięć stopni w jednym ciągu. Projektując schody z kostki brukowej, należy uwzględnić, by każdy stopień był identyczny, a całość zachowała spadek około 1% - dzięki temu po schodach będzie swobodnie spływać woda. Sama kostka brukowa musi być odporna na mróz, działanie wody oraz ścieranie. 

 2. Przygotowanie terenu pod schody z kostki 
  Najpierw należy wybrać około 30-40 cm gruntu rodzimego, tzw. humusu, by dotrzeć do podłoża bardziej miękkiego, gliniastego lub piaszczystego. Jeśli teren jest nierówny albo ma tendencję do obsuwania się, warto zastosować dodatkowo geosiatkę komórkową.

 3. Podbudowa pod schody z kostki brukowej 
  Kostka brukowa nie powinna być układana bezpośrednio na grunt, ponieważ zachodzi ryzyko obsuwania się schodów. Obowiązkowym etapem jest więc wykonanie podbudowy o grubości 10-15 cm. Dobrze sprawdza się pospółka bądź zaprawa piaskowo cementowa. Podbudowę w celu utwardzenia należy układać od górnych partii w dół, dodatkowo można zastosować zagęszczarkę.

  Schody z kostki brukowej

 4. Krawędzie schodów z kostki brukowej
  Budowę stopni schodów należy rozpocząć od osadzenia ich krawędzi. W tym celu najczęściej wykorzystuje się palisady betonowe, które jednocześnie pełnią też funkcję estetyczną. Priorytetem jest jednak to, by krawędzie zapewniały stabilność całej konstrukcji. Muszą być nieruchome i osadzone na minimalną głębokość 10 cm. Pod palisadami warto rozsypać wcześniej warstwę mieszanki betonowej, która dodatkowo zespoi ten element schodów z podbudową.

 5. Układanie stopni z kostki brukowej
  Kiedy krawędzie schodów zostały już osadzone, kolejnym etapem jest układanie kostki brukowej na samych stopniach. Ta musi być układana na zagęszczonej podbudowie z wierzchnią warstwą (1-2 cm) zaprawy piaskowo-cementowej bez zagęszczania. Kostki brukowe powinny być dobijane gumowym młotkiem, a odstępy pomiędzy nimi mają wynosić co najmniej kilka milimetrów. Co ważne, kostka brukowa powinna wystawać ponad palisadę betonową, ponieważ ten budulec ma tendencję do osiadania, więc po kilku sezonach wszystkie elementy zostaną zrównane.

  Schody z kostki brukowej

 6. Wykończenie schodów z kostki brukowej 
  Luki, jakie powstały pomiędzy poszczególnymi kostkami, warto wypełnić piaskiem albo fugą żywiczną. Wszystko po to, by kostka brukowa nie uległa wypaczeniu albo zapadnięciu pod wpływem dostającej się w szczeliny wody. Istotne jest to, że piasek pomiędzy kostkami należy uzupełniać co kilka sezonów, by utrzymać schody na poziomie optymalnej użyteczności. 

  Kostka brukowa to dzisiaj najczęściej wykorzystywany budulec, biorąc pod uwagę inwestycję w schody zewnętrzne. Jest trwała, bezpieczna, bez problemu można ją samodzielnie ułożyć, a przy tym jej koszt jest niewielki.