Ile waży kostka brukowa i ile jest na palecie?

Kostka brukowa jest materiałem, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób wykańczających zarówno swoje prywatne posesje, jak i duże tereny przemysłowe. Zakup kostki brukowej zawsze wiąże się z koniecznością przetransportowania jej do miejsca docelowego. Często zastanawiamy się ile tak naprawdę waży kostka brukowa i czy zorganizować jej transport we własnym zakresie, czy też powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie, która posiada do tego odpowiedni sprzęt. Najczęściej decydujemy się na tę drugą opcję, bo jest bezpieczniejsza i praktycznie bezproblemowa.

To, ile waży kostka brukowa zależy w dużej mierze od jej grubości i wymiarów. Podczas zakupu kostki możemy wybierać spośród różnych grubości, które determinują jej późniejszą trwałość. Grubość bruku może wynosić od 40 do nawet 100 milimetrów.

Jaką grubość kostki brukowej najlepiej wybrać?

  • 40-50 mm – po taką kostkę najlepiej sięgnąć wtedy, kiedy planujemy wykonanie alejki ogrodowej lub deptaka, po którym nie będą poruszać się samochody. Taka grubość najlepiej sprawdzi się w miejscach, w których poruszają się wyłącznie piesi.  
  • 60-70 mm – kostkę brukową o takiej grubości możemy wybrać na przydomowy podjazd, parking, a także miejskie chodniki. Duża wytrzymałość 6-centrymetrowego bruku sprawia, że jest on w stanie wytrzymać nacisk pojazdów ważących do 3,5 tony.
  • 80-90 mm – to kostka brukowa o bardzo dużej wytrzymałości, która najczęściej jest stosowana na dużych terenach przemysłowych, parkingach miejskich, a nawet uliczkach. Bez problemu mogą poruszać się po niej nawet samochody ciężarowe.
  • 100 mm i więcej – taka grubość kostki gwarantuje bardzo dużą wytrzymałość, a co za tym idzie – można śmiało ją ułożyć w miejscach, w których często poruszają się różnego rodzaju samochody, np.: na parkingach przemysłowych czy podjazdach do magazynów.

W jaki sposób pakowana jest kostka brukowa?

Kostka brukowa najczęściej pakowana jest na palety, a waga każdej z nich może wynosić od 1100 do nawet 1600 kilogramów. Im mniejsza grubość kostki, tym więcej jest jej na palecie. Dla przykładu kostka brukowa o grubości 4 cm, mieści się na paletach ważących około 1300-1400 kg i ułożymy z niej około 11-14 m2, natomiast paleta kostki o grubości 8 cm może ważyć 1400-1500 kg i mieścić około 8-10 m2.

Przed zakupem materiału warto wcześniej zorientować się jakiej grubości kostki potrzebujemy, a także jaki wymiar nas interesuje. Wtedy w łatwy sposób można policzyć jej zapotrzebowanie oraz dokładną wagę ładunku. Każdy producent podaje wagę palet i dokładną liczbę kostki w swoich katalogach lub na stronie internetowej. Aby dowiedzieć się ile waży kostka brukowa i ile jest jej na palecie można także skontaktować się z wybranym dystrybutorem w swojej okolicy. Taki dystrybutor często oferuje także transport bruku we wskazane miejsce, co znacznie ułatwia cały proces zakupu materiału.