Może zacznijmy od wyjaśnienia kilku pojęć czym tak właściwie jest faza?

Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem, które zabezpiecza krawędzie, jest wykonanie fazy czyli najprościej mówiąc, ścięcie krawędzi kostki. To prosty zabieg, dzięki któremu krawędzie bloczków kostki brukowej przestają być podatne na uszkodzenie podczas montażu. Kostka z fazą jest o wiele bardziej odporna na przenoszenie większych ciężarów.

Zatem gdy już wiemy czym jest faza kostki brukowej, możemy zacząć zastanawiać się którą opcję wybrać, która będzie nam bardziej odpowiadać.

Kostka brukowa z fazą

Wersja z fazą posłuży nam bez wątpienia dłużej, niż ta bez fazy – nawet, jeśli intensywnie eksploatujemy ją każdego dnia. Kolejną zaletą fazowania jest fakt, iż pomaga ono podkreślić zarys fug. Szereg zalet nie oznacza jednak, że taka kostka nie posiada żadnych wad. Jedną z nich jest większy hałas, który pojawia się wraz z pojazdami. Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż kostka brukowa z fazą może być niewygodna dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, rowerzystów ponieważ poprzez ścięte krawędzie posiada małe szczeliny w miejscach łączenia. Taką kostkę trudno również odśnieżać. Wciąż jednak kostka fazowana jest bardzo popularnym rozwiązaniem na podjazdy obok domów, garaży czy też ścieżki do ogródka.

Kostka fazowana jest często kładziona na dużych parkingach, placach, w mieście. Wygląda ona ładnie i schludnie, nie można odmówić jej walorów estetycznych. Na dodatek prezentuje się naturalnie i świetnie wpasowuje się w ogrodowe ścieżki czy dróżki. Jeśli zaś chodzi o kostkę brukową niefazowaną, to warto zauważyć, że jest ona stosowana raczej na mniejszych powierzchniach. Kostka bez fazy nadaje się lepiej do układania wszelakich wzorów oraz ozdabiania powierzchni przed budynkiem. Prezentuje się ona jednak mniej naturalnie, niż kostka bez fazy poprzez to, że jest dosyć jednolita i praktycznie nie posiada szczelin łączących. Wybierając kostkę brukową do naszego ogrodu, podjazdu czy tarasu, skupiamy się przede wszystkim na jej kształcie, kolorze oraz dostępnych materiałach. Gdy szukamy najlepszego fachowca, który tę kostkę ułoży, analizujemy różne techniki jej układania, chcąc znaleźć najlepsze i najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Wszystkie te aspekty są bardzo ważne, a nawet kluczowe w kwestii naszego zadowolenia z wyglądu całości wykonanej pracy. Z drugiej strony, to właśnie krawędź kostki brukowej nadaje jej wyjątkowy wygląd i może wyróżniać się na tle innych. Gdyby usunąć te krawędzie, zamiast ciekawej, kostki mielibyśmy powierzchnię z gładkiej, betonowej płyty a co za tym idzie takie rozwiązania nie prezentują się zbyt ciekawie.

Każdy producent kostki brukowej przykłada szczególną uwagę do pracy nad krawędziami. O tym, jak zabezpieczać krawędzie przed uszkodzeniem, a jednocześnie nie odbierać im wyjątkowości. Więc słowami podsumowania to jaką koskę wybierzecie to jest wasza indywidualna sprawa, najważniejsze jest to aby przemyśleć gdzie ona będzie się znajdować i jakie będzie miała zastosowanie. Kostki brukowej nie zmienia się co roku ma ona nam posłużyć możliwie jak najdłużej więc warto jest zagłębić się w temat czy potrzebujemy kostki brukowej z fazą czy jednak bez fazy będzie nam lepiej pasowała.