Opaska wokół domu – kostka czy kamyczki?

W dzisiejszych czasach, przy wykończeniu domów bardzo dużą rolę odgrywa modna elewacja, której zwieńczeniem jest opaska wokół budynku. Pełni ona rolę zarówno estetyczną, jak i użytkową. Prawidłowo wykonana opaska cieszy oczy przez długie lata i sprawia, że teren i budynek wyglądają bardzo spójnie. Rzadko kiedy teren wokół domu zostawia się niewykończony, gdyż wpływa to negatywnie na stan budynku i jego fundamentów. Zasadzenie wokół budynku krzewów, małych drzew lub kwiatów może być bardzo złym pomysłem, ponieważ w późniejszym czasie ich korzenie mogą uszkodzić mury i izolację. Dzięki opasce odsuwamy wilgoć od ścian budynku, a tym samym przedłużamy trwałość elewacji.

Z czego wykonać opaskę wokół domu?

Bardzo częstym wyborem są kamyczki, które wizualnie prezentują się świetnie, a poza tym są także ekonomiczne i bardzo łatwo ułożyć/wysypać je samemu. Należy jednak pamiętać, że samo wysypanie kamyczków wokół domu nie jest kluczem do sukcesu. Bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowe zagęszczenie gruntu. Przed wysypaniem kamyczków należy także pozbyć się warstwy humusu, ponieważ nie da się go dobrze zagęścić, a dodatkowo stanowi on warstwę, która chłonie wodę i długo utrzymuje wilgoć, co niekorzystnie wpływa na stan fundamentów. Po usunięciu humusu można wokół domu wysypać warstwę żwiru, który dobrze odseparuje kamyczki od gruntu i pozwoli pozbyć się nadmiaru wody.

Alternatywą dla kamyczków okazuje się być popularna obecnie kostka brukowa, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a dodatkowo świetnie się prezentuje. Kostkę brukową w łatwy sposób można dopasować do reszty otoczenia – podjazdu, ścieżki ogrodowej czy nawet ogrodzenia betonowego. Jest ona droższym zamiennikiem kamyczków, ale za to jest niezwykle trwała i stabilna. Obecnie możemy wybierać spośród różnego rodzaju kostek brukowych – gładkich, strukturalnych, płukanych, śrutowanych, a także obijanych. To, jaką kostkę wybierzemy na opaskę, zależy w dużej mierze od tego w jakim stylu urządzony jest nasz ogród, a także od tego w jakiej kolorystyce zachowana jest elewacja budynku. Kostka gładka i strukturalna, w chłodnej kolorystyce najlepiej sprawdza się wokół budynków nowoczesnych, wykończonych minimalistycznie. Natomiast kostki płukane czy obijane, zachowane w ciepłej kolorystyce świetnie sprawdzą się wokół budynków klasycznych, a nawet nieco antycznych.

O ile jednak wysypanie kamyczków nie stanowi większego problemu i jesteśmy w stanie wykonać taką pracę sami, o tyle ułożenie kostki brukowej stanowi większe wyzwanie i często należy się do tego dobrze przygotować lub powierzyć to odpowiedniemu fachowcowi. Należy pamiętać, że teren pod ułożenie kostki brukowej musi być bardzo dobrze przygotowany, a samą kostkę brukową trzeba wykończyć dodatkowymi elementami, takimi jak obrzeża, krawężniki czy palisady, co generuje dodatkowe koszty.

Niezależnie od tego, co wybierzemy do wykonania opaski wokół domu – należy się wcześniej dobrze rozeznać w temacie i poznać wszystkie możliwości, a następnie zdecydować się na odpowiednią, dopasowaną do swoich potrzeb opcję.