Czyszczenie kostki brukowej, stanowi podstawę, jeśli chcemy w prawidłowy sposób zadbać o jej wygląd. Jeśli chcemy w odpowiedni sposób zadbać o wygląd naszej kostki brukowej przed domem, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Istnieje kilka sposobów mycia kostki brukowej. Oczywiście, możemy zdecydować się na zlecenie czyszczenia kostki brukowej profesjonalistom. Możemy też jednak wykonać tę czynność samodzielnie. Zanim jednak do niej przystąpimy, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej we własnym zakresie.

Czyszczenie kostki brukowej - o czym musimy pamiętać?

To, w jaki sposób wykonamy czyszczenie kostki brukowej, w dużej mierze zależne jest od rodzaju zabrudzeń, z którym się borykamy. Wiele jest zależne od specyfiki kostki brukowej oraz rodzaju zabrudzeń, z którymi mamy do czynienia. Zależnie od nich, będziemy dobierać odpowiednią metodę czyszczenia kostki brukowej. Prawdą jest jednak to, że jeśli rzeczywiście chcemy utrzymać naszą kostkę brukową w odpowiedniej kondycji, bardzo ważne jest regularne mycie kostki i stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia kostki brukowej.

Mycie kostki brukowej impregnowanej - na co zwrócić uwagę?

Podstawowym elementem, o którym musimy pamiętać wykonując mycie kostki brukowej, jest określenie rodzaju i stopnia zabrudzeń oraz tego, czy i jakim preparatem nasza kostka brukowa była impregnowana. Zależnie od tego, będziemy musieli dobrać odpowiedni środek do mycia kostki brukowej. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem kostki brukowej, który jest sprzedawany przez wiodących producentów, to kostka brukowa impregnowana fabrycznie. Oznacza to, że kostka brukowa jest wstępnie zabezpieczona przed działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak np. niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie zawsze jednak nasza kostka brukowa jest poddana wcześniejsze impregnacji. Jeśli nie posiada ona takiej warstwy ochronnej, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie powierzchni kostki odpowiednim środkiem do impregnacji.

Czyszczenie kostki brukowej wodą pod ciśnieniem

W przypadku, kiedy nasza kostka brukowa posiada warstwę ochronną w postaci impregnacji, samo czyszczenie kostki brukowej nie wymaga wykorzystania specjalistycznych środków przeznaczonych do odpowiedniego wyczyszczenia jej powierzchni. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest mycie kostki brukowej wodą pod ciśnieniem. W ten sposób, jesteśmy w stanie bardzo szybko pozbyć się niewielkich zabrudzeń spowodowanych normalnym użytkowaniem kostki. Zupełnie inaczej jednak przedstawia się sytuacja, jeśli impregnacja kostki brukowej nie została wcześniej wykonana, a zabrudzenia, które na niej występują to np. plamy z oleju czy wrośnięty mech. Wówczas, do prawidłowego wykonania mycia kostki brukowej, niezbędne będą odpowiednie środki chemiczne oraz narzędzia, które pozwolą nam skutecznie pozbyć się uciążliwych zabrudzeń czy usunięcia mchu i chwastów.

Mycie kostki brukowej, która nie jest impregnowana

W momencie, kiedy nasza kostka brukowa nie została wcześniej poddana impregnacji, mycie kostki brukowej staje się nieco bardziej problematyczne. Nie oznacza to jednak, że czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami jest niemożliwe do wykonania. Musimy jednak zadbać o kilka, bardzo ważnych aspektów z tym związanych. Środek do impregnacji kostki brukowej nie tylko chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale też skutecznie zapobiega wnikaniu zabrudzeń do warstwy materiału. Brak impregnacji powoduje, że plamy z oleju, smaru czy innego rodzaju zabrudzenia, wnikają w strukturę kostki brukowej. Oznacza to, że aby doczyścić prawidłowo kostkę brukową, będziemy musieli użyć do tego celu odpowiednich środków chemicznych, które są bezpośrednio przeznaczone do czyszczenia nawierzchni kostki. Plamy powstałe na kostce brukowej - np. te powstałe na skutek rozlanego oleju - da się usunąć. Niezbędny jednak będzie do tego celu środek, który wniknie w strukturę kostki brukowej usuwając z niej zabrudzenia. Użycie do usunięcia tego rodzaju zabrudzeń myjki czy płynu do mycia naczyń, może się okazać niewystarczające. Najlepiej jest udać się do sklepu i zapytać o odpowiedni środek do czyszczenia kostki brukowej, która nie została impregnowana.

Mycie kostki brukowej - jak usunąć plamy z oleju i tłuszczu?

Rodzaje zabrudzeń, które pojawiają się na naszej kostce brukowej, są bardzo zróżnicowane. Są jednak pewne domowe sposoby, dzięki którym będziemy w stanie - np. za pomocą myjki ciśnieniowej i odpowiednich detergentów, usunąć plamy z oleju, tłuszczu czy innego rodzaju zabrudzeń, które są z natury trudne do usunięcia. Płyn do mycia naczyń, jest doskonałym środkiem czyszczącym kostkę brukową, pod warunkiem, że została ona wcześniej poddana impregnacji. Za jego pomocą, możemy w bardzo prosty i przede wszystkim szybki sposób umyć kostkę i tym samym pozbyć się plam z oleju czy tłuszczu. Czyścić kostkę możemy nie tylko za pomocą myjki ciśnieniowej czy wody pod ciśnieniem. Nadmiar piasku, który wnika w szczeliny kostki brukowej, jesteśmy w stanie usunąć za pomocą szczotki czy specjalistycznego odkurzacza.

Regularne czyszczenie kostki brukowej - dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie dbanie o to, aby kostka brukowa wyglądała schludnie i estetycznie, jest bardzo ważne. Kostka brukowa przed domem, nie tylko ma wyglądać estetycznie, ale ma też być funkcjonalnym podłożem. Regularne czyszczenie kostki brukowej z mchu, zapobiega niszczeniu kostki. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o usuwanie z kostki brukowej plam z oleju. Za każdym razem, kiedy tylko zauważymy taką plamę, powinniśmy od razu ją usunąć. W ten sposób, zabrudzenie utrzyma się tylko na powierzchni i nie zdąży wniknąć w strukturę kostki brukowej. Warto jest zatem mieć zawsze pod ręką odpowiednie środki do czyszczenia kostki brukowej. Pamiętajmy, że czyszczenie kostki brukowej powinno być wykonywane regularnie. Zadbajmy także i o to, aby impregnacja kostki brukowej także była regularnie powtarzana. Dzięki tym zabiegom, będziemy w stanie cieszyć się pięknym i co najważniejsze estetycznym wyglądem kostki brukowej przed naszym domem.