Okazuje się, że schody nie wykazują już tylko funkcji praktycznej, ale również tę estetyczną. Oprócz waloru, jaki wiąże się z komfortowym przemieszczeniem z wnętrza domu na ogrodowy taras, inwestorzy zwracają również uwagę na element dekoracyjny. To zresztą dlatego coraz bardziej popularne stają się schody z palisady betonowej. Te wykorzystywane w celach prywatnych, można z powodzeniem położyć samodzielnie. Przedstawiamy główne etapy przygotowania do realizacji tego rodzaju prac, jak również opis kładzenia samych schodów. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy planują stworzenie okazałych, reprezentacyjnych schodów z dekoracyjnej palisady.

Przygotowanie do postawienia schodów z palisady 

Schody z palisady są wybierane najczęściej, ponieważ stanowią nie tylko efektowny element dekoracyjny frontowej bądź ogrodowej części domu, ale beton jest także uznawany za jeden z trwalszych i najbardziej odpornych na wszelkie warunki zewnętrzne materiałów. Aby pełniły swoją funkcję należycie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W pierwszej kolejności inwestor musi zadbać o: 

 • projekt schodów,
 • narzędzia potrzebne do pracy. 

Schody z palisady betonowej muszą być komfortowe w użytkowaniu, ale też dopasowane do terenu. Inwestor musi określić ich szerokość oraz wysokość, a także liczbę stopni. Eksperci oceniają, że najwygodniejsze schody to te, których stopnie mają mniej więcej 29-30 cm głębokości, przy założeniu, że długość przeciętnej ludzkiej stopy wynosi 25-32 cm.  

Zaplanowane prace mogą być zrealizowane w odpowiedni sposób tylko przy użyciu kompletu narzędzi. Inwestor musi przygotować:

 • ubijak ręczny, młotek gumowy do ubijania kostki,
 • zagęszczarka płytowa (o niskiej wadze), 
 • łopata, 
 • poziomica,
 • paliki, sznurek,
 • geosiatka komórkowa, jeśli teren jest nierówny, 
 • zasypka piaskowo-cementowa, pospółka,
 • beton, piasek. 

Schody z palisady krok po kroku 

 1. Wyznaczenie terenu
  Do wyznaczenia terenu na schody przydadzą się paliki oraz sznurek. Należy uwzględnić najwyższy oraz najniższy schodek.

 2. Przygotowanie podłoża
  W pierwszym etapie należy usunąć 30-40 cm wierzchniej warstwy ziemi, odkrywając podłoże gliniaste/piaszczyste. W przypadku nierównego terenu albo osuwającego się, warto zastosować geosiatkę komórkową.

 3. Podbudowa pod schody
  Ta warstwa powinna wynosić 10-15 cm, najczęściej wykonuje się ją z mieszanki piaskowo-cementowej, ewentualnie pospółki. Podbudowa musi zostać dodatkowo utwardzona, na przykład zagęszczarką płytową.

 4. Osadzanie palisady
  Nie zaleca się osadzania palisady betonowej bezpośrednio w gruncie, dlatego konieczna jest podbudowa z półsuchego betonu. Niewielką warstwę można wysypać w dołku, po czym osadzana zostaje palisada – najlepiej na głębokość 14-19 cm. Co ważne, ta musi pozostawać nieruchomo, bo przecież ten element świadczy o stabilności całej konstrukcji.

 5. Wykonanie stopni 
  Kiedy palisady betonowe są już odpowiednio osadzone, przychodzi czas na wykonanie stopni. Najczęściej w tym celu służy kostka brukowa. Ta powinna być ułożona nieco wyżej niż palisada betonowa, warto zadbać też o to, by kostkę układać z lekkim spadem, dzięki czemu woda podczas opadów będzie swobodnie spływać. Do osadzania kostki przydaje się gumowy młotek. Warto też używać poziomicy, by każdy stopień był idealnie równy – z biegiem lat stopnie mają tendencję do osadzania. Szczeliny pomiędzy kostką warto wypełnić piaskiem.

  Schody z palisady będą służyły przez wiele lat tylko wtedy, gdy ich konstrukcja będzie w pełni stabilna i bezpieczna, a do ich wykonania użyje się materiałów najlepszej jakości.