Kostka brukowa to dzisiaj jedna z najczęściej wybieranych nawierzchni ulic. Wykazuje nie tylko szereg walorów, jeśli pod uwagę weźmiemy jej trwałość, wytrzymałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych, ale również w zakresie atutów estetycznych. Co więcej, producenci oferują nam wiele różnych rodzajów kostki brukowej, dzięki czemu można wybrać materiał, który spełnia indywidualne potrzeby inwestora. Podpowiadamy, gdzie najlepiej kupić tego typu nawierzchnię, by wykazywała wspomniane zalety. Okazuje się, że wybór punktu sprzedażowego ma w tym zakresie ogromne znaczenie. 

Kostka kostce nierówna

Co ciekawe, kostka brukowa może mieć różną jakość, a przy jej wyborze nie powinno brać się pod uwagę jedynie materiału, z jakiego jest wykonana, grubości, kształtu czy koloru. Priorytetem nie może być również cena, wręcz nie należy kupować tej najtańszej. W przypadku takiej nawierzchni ulic niestety sprawdza się reguła, zgodnie z którą cena wpływa na jakość ostatecznego wyrobu. 

Najlepszą ofertę dla wszystkich inwestorów bez względu na ilości nabywanej kostki brukowej czy częstotliwość takich zakupów mają dystrybutorzy renomowanych firm brukarskich. To oni posiadają nie tylko szeroki wybór różnorodnej kostki, ale ich wieloletnie doświadczenie na rynku pozwala proponować także usługi dodatkowe. Nierzadko znaczenie ma kwestia doradztwa, pomoc w wyborze konkretnej kostki, stworzenie kosztorysu i projektu oraz wyliczenie, ile materiału na daną przestrzeń należy nabyć. Weźmy pod uwagę, że kostkę brukową kupują nie tylko firmy budowlane czy przedsiębiorstwa z rynku deweloperskiego, ale także prywatni inwestorzy, którzy w tym temacie są laikami. Profesjonalni dystrybutorzy oferują również transport, a nierzadko również prace, jakie wiążą się z fachowym ułożeniem kostki. 

Kolejną możliwość nabywania kostki brukowej oferują supermarkety budowlane oraz hurtownie. W ich przypadku inwestor nie może jednak liczyć na profesjonalne doradztwo.  Te z sieciowych sklepów budowlanych mogą pochodzić innych linii produkcyjnych. W tego rodzaju punktach niestety nie można liczyć na realizację projektu, niemożliwe jest również zamówienie usługi ułożenia kostki na danym terenie. 

Warto wiedzieć!

Nigdy nie powinno się kupować kostki brukowej używanej. Inwestorzy nie powinni nabywać też kostki z wadliwych serii oraz tych, które zostały wyprodukowane co najmniej kilka sezonów wcześniej. Jednocześnie zwraca się uwagę na to, by kostka brukowa oferowana do sprzedaży została stworzona co najmniej miesiąc temu. Dopiero po tym czasie beton uzyskuje swoją maksymalną wytrzymałość.